
Opråb til onboarding medarbejdere
Dine nye kollegaer vil på et tidspunkt stå over for et nyt arbejdsområde, et kommende kursus, en henvisning til et udsagn i en bog, nyhedmedier, en forskningsartikel eller måske til specifikke forarbejder til en paragraf.
For nogen sker det dagligt i forbindelse med sagsbehandling og for andre kun meget sjældent, men for alle vil det være relevant at have basal kendskab til, at de som ansat i centraladministrationen har deres helt unikke, professionelle og gratis biblioteksservice.
Helt kort, er formålet med DABs service at understøtte effektivitet og kvalitet i centraladministrationens arbejde, og det er netop denne information vi gerne vil kommunikere til alle jeres nye ansatte.
Vi har forskellige løsninger, som taler ind i de mange forskellige forhold der gør sig gældende hos jer.
• Vi kan tilbyde en ultrakort virtuel overflyvning med en præsentation af de væsentligste services eller et fysisk møde skræddersyet til jer. Læs mere om introduktioner.
• Vi kan tilbyde en printet flyer, til jer der giver nye medarbejdere en fysisk velkomstmappe. Se flyer
• Vi kan tilbyde oprettelse af lånerprofiler til de nye medarbejdere, hvormed den nye medarbejder vil modtage en velkomstmail fra os med basale oplysninger.
Skriv til dab@kb.dk, så finder vi den løsning der passer bedst hos jer.